• IX Ogólnopolski Marsz Pokoju HDK PCK 2013
  • Akcje Krwiodastwa w 2015 Więcej
  • Mistrzostwa Polski w Szachach Bielsko Biała
  • Zbieramy pieniążki i żywność dla potrzebujących wspólnie w Tesco
  • Przekazanie rowerka rehabilitacyjnego Więcej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

X Ogólnopolski Marsz Pokoju Honorowych Dawców Krwi




Historia Marszów Pokoju Honorowych Dawców Krwi PCK

„W 1986 roku Pan Stefan Kurdek, jako działacz byłej Fabryki Samochodów Małolitrażowych – zastanawiał się jak spopularyzować honorowe krwiodawstwo PCK w fabryce i regionie. Okazją do tego było ogłoszenie przez ONZ roku 1986 Rokiem Pokoju. Wówczas zrodziła się myśl, zorganizowania Marszu Pokoju Honorowych Dawców Krwi PCK, jako odpowiedź na ten apel, a jednocześnie pokazanie roli PCK w dążeniu do utrwalenia pokoju na świecie.

I Ogólnopolski Marsz był marsz odbywający się w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1986r. Udział w nim wzięło 450 osób. Wymarsz nastąpił o godz. 17, 30 z Oś. Złote Łany i prowadził ulicami Bielska-Białej przez Hałcnów, Pisarzowice, Wilamowice, Jawiszowice, Brzeszcze, Rajsko do obozu w Brzezince, a następnie do obozu w Oświęcimiu. Marsz otwierał ówczesny Prezes Polskiego Czerwonego Krzyża dr. Stanisław Gura i były członek Biura Politycznego KC PZPR Julian Krauz. Sponsorem marszu była Fabryka Samochodów Małolitrażowych, a organizatorem Fabryczna rada Krwiodawstwa PCK przy FSM.

II Marsz miał charakter międzynarodowy. Razem z krwiodawcami polskimi maszerowali honorowi krwiodawcy z Włoch, Austrii, Belgii, Francji, RFN, Czechosłowacji i NRD. W dniu 1 września 1987 roku o godz. 9 z Placu Ratuszowego na 36 kilometrową trasę wyruszyli uczestnicy marszu żegnani przez władze miasta, województwa oraz władze PCK i społeczeństwo Bielska-Białej. W marszu uczestniczyło 986 osób. Sponsorem marszu była Fabryka Samochodów Małolitrażowych, a organizatorem Fabryczna rada Krwiodawstwa PCK przy FSM.

III Marsz miał również charakter międzynarodowy. Podobnie jak w roku poprzednim, obok krwiodawców z Polski maszerowali Czechosłowacy, Włosi, Węgrzy, Niemcy z NRF i NRD oraz krwiodawcy z ZSRR. 3 września 1988 roku na trasę z bielskiego stadionu BKS 'Stal; „ 768 osób wyruszyło do obozu Auschwitz-Birkenau. Na stadionie uczestników marszu żegnały władze PCK, województwa z Wojewoda na czele i władze miasta Bielsko-Biała. Sponsorem marszu była Fabryka Samochodów Małolitrażowych, a organizatorem Fabryczna rada Krwiodawstwa PCK przy FSM.

IV Marsz zorganizowany był dla uczczenia 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 70 rocznicy Polskiego Czerwonego Krzyża. W marszu uczestniczyło 789 osób z 31 województw i 40-to osobowa delegacja z Czechosłowacji. 1 Września 1989 roku o godz. 8 przemarszem wokół stadionu BKS „Stal” dokonano prezentacji przybyłych ekip. Punktualnie o godz. 9 Prezes Polskiego Czerwonego Krzyża gen. Jerzy Bończak podał komendę do wymarszu. Żegnani przez władze i społeczeństwo Bielska-Białej uczestnicy wyruszyli na marsz pieszy do obozu Auschwitz-Birkenau. Sponsorem marszu była Fabryka Samochodów Małolitrażowych, a organizatorem Fabryczna rada Krwiodawstwa PCK przy FSM

V Jubileuszowy Marsz, po pięciu latach przerwy, odbył się 3 września 1994 roku i miał charakter międzynarodowy, gdyż oprócz 504 krwiodawców reprezentujących 115 Klubów z 22 województw brali udział krwiodawcy z Czech. Patronat nad imprezą przyjęli: Wojewoda Bielski prof. dr hab. Marek Trombski i Prezes PCK prof. dr hab. Roman Jasica. Tym razem organizatorem była Wojewódzka Rada Krwiodawstwa PCK i Zarząd Wojewódzki PCK w Bielsku-Białej przy dużej pomocy i wsparciu Krajowej Rady HDK PCK. Uczestnicy Marszu przeszli 14 kilometrową trasę z Jawiszowic przez Brzeszcze i Rajsko do byłego obozu w Brzezince – Oświęcimiu. Szli drogą, którą przed laty przemaszerowało tysiące ludzi umęczonych, wychudzonych i głodnych, których oprawcy starali się sie pozbawić godności i człowieczeństwa.

VI Ogólnopolski Marsz Pokoju z Bielska-Białej do Oświęcimia odbył się 5 września 1998roku. Organizatorem marszu była Rada Okręgowa HDK PCK w Bielsku-Białej. Patronat nad marszem objął Wojewoda Bielski Andrzej Sikora i członek ZG PCK Jerzy Czubak i Przewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK – Wacław Górnicki. Udział w Marszu wzięły drużyny krwiodawców z całego kraju. Honorowymi gośćmi byli krwiodawcy czeskiego Czerwonego Krzyża. Uroczyste otwarcie Marszu odbyło się na stadionie BKS „Stal” w Bielsku-Białej. Udział w imprezie wzięli Wojewoda Bielski – Andrzej Sikora, Prezydent Bielska-Białej Zbigniew Leraczyk, Jerzy Czubak i Wacław Górnicki, którzy reprezentowali PCK oraz liczni działacze czerwonokrzyscy z terenu województwa bielskiego. Pierwszą część trasy z Bielska-Białej do Jawiszowic uczestnicy przejechali autokarami. Drugą natomiast, przeszli pieszo tworząc zwartą kolumnę marszową. Na zakończenie marszu na parkingu w Oświęcimiu imprezę podsumował Wojewoda Bielski – Andrzej Sikora, dziękując za organizację i uczestnictwo w VI Ogólnopolskim Marszu Pokoju.

VII Ogólnopolski Marsz Pokoju Honorowych Dawców Krwi PCK rozpoczął się od spotkania krwiodawców na stadionie LKS w Rajsku, 6 września 2003roku. Patronat tym razem sprawowali: Marszałek Sejmu – Marek Borowski, Prezes Polskiego Czerwonego Krzyża - Aleksander Małachowski, Przewodniczący Rady Krajowej Honorowego Krwiodawstwa – Sławomir Kaczyński i wiele innych znaczących osobistości. O godz. 13 krwiodawcy pod sztandarami i transparentami z czerwonym krzyżem uczcili marszem pamięć ofiar nieludzkiego systemu, który w obłędnej nienawiści kazał w okrutny sposób umierać milionom ludzi. W manifestacji pokojowej, krwiodawcy przesłali apel do narodów świata i ich przywódców, by: „ dążyli do rozwiązani konfliktów na drodze pokojowej, kształtowali oblicze świata bez użycia przemocy i gwałtu”.

VIII Ogólnopolski Marsz Pokoju Honorowych Dawców Krwi PCK odbył się tym razem również na stadionie LKS w Rajsku w dniu 6 września 2008 roku. Honorowy Patronat nad Marszem objęli Wicemarszałek Senatu Pani Krystyny Bochenek, Poseł na Sejm Pani Maria Nowak, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża Pan Andrzej Podsiadło. Przewodniczący Krajowej Rady HDK PCK Pan Sławomir Kaczyński i wiele innych znaczących osobistości. Od godz. 9.00 odbyły się występy artystyczne i pokazy udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej przez ratowników PCK, pasowanie na „Honorowego Dawcy Krwi”. Następnie o godz. 13.00, Komandor Marszu poprowadził pod sztandarami i transparentami uczestników do niemieckiego obozu zagłady w Brzezince i Oświęcimiu, gdzie między innymi na terenie obozu w Brzezince uczestnicy Marszu przesłali do Narodów Świata i ich przywódców Apel o pokój na świecie.

IX Ogólnopolski Marsz Pokoju Honorowych Dawców Krwi PCK odbył się również na stadionie LKS w Rajsku w dniu 7 września 2013 roku. Honorowy Patronat na Marszem objęli Poseł do Parlamentu Europejskiego – Małgorzata Handzlik, Senator Rzeczpospolitej Polskiej – Rafał Muchacki, Prezydent Miasta Oświęcim – Janusz Chwieruta, Starosta Oświęcimski – Józef Krawczyk, Starosta Bielski – Andrzej Płonka, Wójt Gminy Oświęcim- Małgorzata Grzywa, Ekscelencja Biskup Bielsko-Żywiecki - Tadeusz Rakoczy, Ekscelencja Biskup Pomocniczy Diecezji Bielsko-Żywieckiej - Piotr Greger, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach – Stanisław Dyląg, Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – Piotr M.A. Cywiński, Prezes Zarządu Głównego PCK – Stanisław Kracik, Rektor Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej- Wiesława Korzeniowska Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej –Irena Głuszyńska, Przewodniczący Krajowej Rady Krwiodawstwa PCK - Sławomir Kaczyński, Krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi - ks. kan. płk Zenon Surma. Od godz. 8.30 rozpoczęliśmy inauguracją akcji przez Wójta Gminy - Narodowe Czytanie Fredry. Następnie odbywały się występy artystyczne zespołu śpiewaczego Echo Bielowicka z Bielowicka (gmina Jasienica) - biesiada, Zespołu Pieśni Tańca Rybarzowice z Rybarzowic, zespołu Włosianeczki oraz zespołu Rajskowianki. Odbył się również pokazy ratownictwa PSP w Oświęcimiu oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez ratowników PCK. Delegacje Honorowych Dawców Krwi złożyli wieńce pod Pomnikiem Września. Następnie o godz. 13.00, Komandor Marszu poprowadził pod sztandarami i transparentami uczestników do niemieckiego obozu zagłady w Brzezince i Oświęcimiu, gdzie między innymi na terenie obozu w Brzezince uczestnicy Marszu przesłali do Narodów Świata i ich przywódców Apel o pokój na świecie.

Marek Mielnik
Dyrektor OR PCK
w Bielsku-Białej