• IX Ogólnopolski Marsz Pokoju HDK PCK 2013
  • Akcje Krwiodastwa w 2015 Więcej
  • Mistrzostwa Polski w Szachach Bielsko Biała
  • Zbieramy pieniążki i żywność dla potrzebujących wspólnie w Tesco
  • Przekazanie rowerka rehabilitacyjnego Więcej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

WARSZTATY TANECZNO-KULINARNE DLA OSÓB GŁUCHYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH


Po raz kolejny już 24 maja 2018r. Branżowa Szkoła I stopnia nr 4 im. Stanisława Staszica w Bielsku-Białej i Odział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej byli współorganizatorami warsztatów taneczno-kulinarnych dla osób głuchych i słabosłyszących pn. „Zdrowe życie-wesołe życie”. W tym celu postanowiliśmy, że przedstawimy gościom przykłady zdrowego stylu życia na które składają się m.in. zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Spośród rodzajów aktywności fizycznej taniec sprawia najwięcej radości, dlatego uznaliśmy, że to on będzie głównym punktem programu.

Z tego względu warsztaty te na etapie przygotowań były dla organizatorów dużym wyzwaniem, gdyż powszechnie w społeczeństwie panuje przekonanie, iż „osoby głuche nie mogą tańczyć”.

Na początku warsztatów goście zostali powitani przez Dyrektor Szkoły p. Renatę Nowak  oraz Dyrektora Biura OR PCK p. Marka Mielnika. Natomiast zespół instrumentalno-wokalny, przywitał gości śpiewająco, a teksty piosenek tłumaczone były na polski język migowy przez p. Małgorzatę Szczeblewską. Po występie artystycznym mgr Marzena Kozłowska-Wolny przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą działalności charytatywnej szkoły prowadzonej w ramach SK PCK  i nie tylko.

Po części oficjalnej nastąpiła część główna przedmiotowych warsztatów, w której uczennice wraz z mgr Bożeną Król zaprezentowały przygotowany na to spotkanie układ taneczny w rytmie salsy kubańskiej.



Aby wyostrzyć gościom apetyt do nauki tańca w dalszej części warsztatów uczniowie, którzy uczą się w zawodzie kucharz, pod okiem mgr inż. Ewy Antos-Zawiślak podali dania, a wśród nich orzeźwiający chłodnik, sałatę marzeń a na deser pudding chia z owocami. Była też degustacja naparów ziołowych o smaku pokrzywowym, imbirowym i hibiskusowym. Ozdobę stołu stanowiły zioła i kwiaty, których intensywny aromat z pewnością działał na zmysł powonienia.





Po spożytym posiłku nastąpiła część praktyczna warsztatów tanecznych. Wszyscy goście z dużym zaangażowaniem i radością uczyli się prezentowanych kroków do salsy. Mogliśmy się przekonać, że taniec dla osób głuchych lub słabosłyszących jest:

- świetnym pomysłem na hobby;

- sposobem  na rehabilitację psycho-ruchową;

- drogą do tworzenia nowych relacji.




Okazało się, że taniec dla osób głuchych i słabosłyszących jest wyjątkową okazją do tego by rozmawiać bez słów. Muzykę można i widzieć i czuć.

Dla organizatorów warsztatów sprawdziło się powiedzenie Nelsona Mandeli, że „zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione”. Warsztaty udowodniły, że niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia z jakiejkolwiek dziedziny życia społecznego czy kulturalnego.


Marzena Kozłowska-Wolny