• IX Ogólnopolski Marsz Pokoju HDK PCK 2013
 • Akcje Krwiodastwa w 2015 Więcej
 • Mistrzostwa Polski w Szachach Bielsko Biała
 • Zbieramy pieniążki i żywność dla potrzebujących wspólnie w Tesco
 • Przekazanie rowerka rehabilitacyjnego Więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Światowy Dzień Walki z Głodem 2021

 

16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Głodem. Od prawie 75 lat w tym dniu organizacje pozarządowe, w tym Polski Czerwony Krzyż, prowadzą zbiórki na rzecz programów dożywiania osób potrzebujących.

Według Światowej Organizacji Zdrowia głód jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Właściwe odżywianie ma wpływ na rozwój zarówno fizyczny jak i emocjonalny. Dzieci oraz młodzież są szczególnie narażenie na negatywne skutki niedożywienia. 

155 milionów ludzi (20 mln więcej, niż rok wcześniej) w 55 krajach świata było w 2020 r. "w kryzysie lub w gorszej sytuacji" - wynika z raportu na temat globalnego kryzysu żywnościowego. Opublikowała go organizacja humanitarna Global Network Against Food Crises, powołana w 2016 r. przez Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Światowy Program Żywnościowy (WFP).

W raporcie czytamy też, że w 2021 roku 142 miliony ludzi w 40 krajach znajdzie się w kryzysie żywnościowym, a kolejne 155 tysięcy stanie w obliczu katastrofy. Ponad 75 mln dzieci na świecie poniżej piątego roku życia było zbyt niskich, a ponad 15 mln - zbyt chudych z powodu ograniczonego dostępu do żywności. Są to najtragiczniejsze ustalenia od czasu, gdy raport został po raz pierwszy sporządzony w 2016 roku.

Natomiast w 2020 r. w Polsce odnotowano wzrost odsetka osób skrajnie ubogich z ok. 4% osób w 2019 r. do ok. 5%, co oznacza, że w co 5- tym gospodarstwie domowym są osoby głodne i niedożywione.
W sumie jest to ok. 1 900 000 osób. Pogorszenie się sytuacji materialnej części gospodarstw domowych i wzrost ubóstwa skrajnego w Polsce wiąże się z wprowadzeniem od marca 2020 r. zamrożenia części gospodarki i ograniczeń w kontaktach społecznych, w związku z pandemią koronawirusa.

W ostatnich latach w walce z ubóstwem wśród dzieci pomagał program 500 plus. Jednak najnowsze dane pokazują, że w 2020 roku wzrosło skrajne ubóstwo wśród dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 17 lat). Zasięg skrajnego ubóstwa w tej grupie wiekowej wyniósł 5,9 proc. To znaczy, że powrócił do poziomu podobnego jak w 2018 roku (6 proc.).

W Polsce ubóstwo w większym stopniu dotyka dzieci niż dorosłych czy seniorów. Taka prawidłowość utrzymuje się od lat. Dzieci z rodzin, które na co dzień borykają się z niedostatkiem i nie stać ich na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb, są grupą najbardziej potrzebującą wsparcia i pomocy. Brak pieniędzy na przybory szkolne, ubrania i pełnowartościowe posiłki to ciągle rzeczywistość wielu polskich rodzin. Szacuje się, że ubóstwo dotyczy ok. 1 000 000 dzieci i młodzieży w wieku 0-17 lat. Ponad 312 000 z nich żyje poniżej poziomu egzystencji.

Polski Czerwony Krzyż  w ramach Światowego Dnia Walki z Głodem prowadzi liczne kampanie oraz zbiórki, których celem jest nie tylko walka z głodem i ubóstwem, ale przede wszystkim edukacja społeczeństwa o zdrowym odżywianiu i prowadzeniu zdrowego stylu życia. Środki oraz dary pozyskane ze zbiórek PCK przeznacza na zakup żywności dla najbardziej potrzebujących oraz na dofinansowanie obiadów dla dzieci w szkołach.

W 2020 roku PCK udzielił pomocy socjalnej w formie paczek żywnościowych, odzieży i zapomóg pieniężnych w ramach akcji Covid – 19 ponad 30 000 seniorów oraz 50 000 rodzin. PCK prowadzi 211 punktów wydawania żywności, z których regularnie korzysta ponad 12 330 osób.

Polski Czerwony Krzyż oferuje także stałą pomoc dla prawie 600 000 osób, które otrzymują paczki żywnościowe w ramach programu FEAD, o wartości 24 431 935,46 PLN.

Najmłodszym podopiecznym PCK finansuje ciepłe posiłki w szkolnych stołówkach. Ponad 44 650 dzieci i młodzieży  dzięki programowi „ Żółty Talerz” ma zapewniony pełnowartościowy posiłek, który często jest jedyny w ciągu dnia. Dodatkowo w ramach programu wydaliśmy też 1 784 paczek żywnościowych dla 1030 dzieci.

Więcej artykułów…

 1. Światowy Dzień Walki z Głodem, 16 października 2021r z OR PCK w Bielsku-Białej
 2. Wszystkiego najlepszego dla nauczycieli
 3. Jubileusz 40 – lecia Miejsko-Gminnego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Wilamowicach
 4. NA RATUNEK uchodźcom
 5. Narada Opiekunów Szkolnych Kół PCK rej. bielskiego
 6. Briefing Polskiego Czerwonego Krzyża na temat kryzysu humanitarnego na granicy z Białorusią.
 7. Polski Czerwony Krzyż apeluje o dostęp do migrantów na granicy polsko-białoruskiej
 8. Kryzys humanitarny na granicy z Białorusią (materiał wewnętrzny)
 9. Podsumowanie akcji "Gorączka Złota" w OR PCK w Bielsku-Białej 2021
 10. Podziękowania dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża rej. bielskiego
 11. Zapraszamy na II Turniej Piłki Nożnej Klubów HDK PCK rej. bielskiego im. Roberta WOŚKO 2021
 12. Krwiodawcy czynnie działają podczas wakacyjnych akcji krwiodawstwa organizowanych przez Kluby HDK PCK rej. bielskiego 2021
 13. Połkolonie z PCK 2021 organizowane przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej zakończone
 14. Udane zawody Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża rej. bielskiego
 15. Zmiany we organach Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej
 16. Zaproszenie na zawody wędkarskie dla Honorowych Dawców Krwi PCK rej. bielskiego 2021
 17. I turnus połkolonii PCK rozpoczęty
 18. Akcja Krwiodawstwa Klubu HDK PCK Elektron w Bielsku-Białej
 19. GR PCK Czechowice-Dziedzice na zabezpieczeniu Finału Mistrzostw Śląska Juniorów w siatkówce plażowej
 20. Pomoc dla mieszkańców wsi Nowa Biała
 21. Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Oddzialu Rejonowego PCK w Bielsku-Białej
 22. Sprawozdanie Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej za rok 2020
 23. Dzień dziecka z ratownikami GR PCK w Czechowicach-Dziedzicach
 24. Akcja "Lato w Mieście z PCK" półkolonia
 25. Ulga dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi w Bielsku-Białej
 26. # JestemWolontariuszemPCK Razem jesteśmy # NieDoPowstrzymania
 27. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej rozdaje nieodpłatnie maseczki chirurgiczne dla mieszkańców Bielska-Białej
 28. Zdrowych i Pogodnych Świąt Wielkanocnych
 29. Czerwonokrzyska Paczka na Wielkanoc z Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej
 30. Podziękowania od Prezydenta Miasta Bielsko-Biała dla Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej

Strona 1 z 657